Pierwsze uruchomienie WebHMI

Zanim będziesz mógł uruchomić WebHMI po raz pierwszy należy wykonać kilka prostych kroków.

Przygotowanie do pracy

  1. Włóż kartę SD. Karta pamięci nie jest zawarta w zestawie z WebHMI, a jej wybór zostawiamy użytkownikom. Zalecany rozmiar – od 1 GB . Zalecamy stosowanie kart klasy przemysłowej SLC . Karty klasy komercyjnej mogą zawieść po kilku tygodniach pracy. Instrukcja dobrania odpowiedniej karty znajduje się tutaj.
  2. Domyślnie adres IP interfejsu sieci Web interfejsu WebHMI to 192.168.1.1. Jeśli planujesz połączyć się z siecią lokalną, musisz upewnić się, że w tej sieci nie ma żadnych urządzeń o adresie 192.168.1.1, w przeciwnym razie wystąpi konflikt adresów. To samo dotyczy sytuacji, gdy kilka urządzeń WebHMI z ustawieniami fabrycznymi jest podłączonych do tej samej sieci lokalnej. Wszystkie urządzenia będą miały ten sam adres IP, a sieć nie będzie działać poprawnie.
  3. Podłączając magistralę RS485, upewnij się, że nie tylko są połączone linie A i B, ale także ich wspólny przewód, który wyrównuje potencjały między WebHMI a innymi urządzeniami na magistrali, jest również podłączony. Jest to szczególnie ważne, jeśli linia jest długa lub urządzenia są zasilane z różnych źródeł zasilania. Więcej o podłączaniu urządzenia tutaj.

Dopiero teraz możemy uruchomić WebHMI!

Podczas pierwszego uruchomienia WebHMI nastąpi sprawdzenie karty SD i w razie potrzeby zostanie ona automatycznie sformatowana. Wszystkie dane znajdujące się na karcie SD mogą zostać utracone.

Jeśli karta SD nie zostanie wykryta, WebHMI zacznie migać trzema diodami LED (Error, WWW i VPN). Po 20 mignięciach system uruchamia się, ale nie wszystkie usługi są uruchamiane. W przeciągu następnej minuty watchdog zobaczy, że nie ma karty SD i uruchomi ponownie system. W ten sposób system będzie się ciągle restartował, dopóki nie zostanie włożona karta SD.

Pierwsze połączenie z urządzeniem

Praca z WebHMI odbywa się za pośrednictwem sieci. Wszystkie ustawienia, w tym konfiguracja projektu, są wykonywane w przeglądarce. Wszystko, czego potrzebujesz, aby zacząć – połącz się z urządzeniem i przejdź do interfejsu internetowego.

Połączenie bezprzewodowe

Domyślnie interfejs bezprzewodowy WebHMI jest skonfigurowany w trybie punktu dostępu z włączonym DHCP i wyłączonymi zabezpieczeniami. W ten sposób Twój laptop, tablet lub telefon można po prostu podłączyć do sieci WebHMI, a następnie przejść do witryny o adresie: 192.168.1.1

Połączenie LAN

Interfejs WebHMI ma 2 porty Ethernet: sieć LAN skonfigurowaną jako serwer DHCP i sieć WAN skonfigurowaną jako klient DHCP z domyślnie wyłączonymi połączeniami przychodzącymi w zaporze. Zatem dostęp do interfejsu internetowego systemu można uzyskać tylko z portu LAN.

Aby uzyskać dostęp do interfejsu internetowego, skonfiguruj kartę sieciową w trybie klienta DHCP lub z następującymi ustawieniami:

Adres IP: 192.168.1.2

Maska podsieci: 255.255.255.0

Jeśli po podłączeniu WebHMI jest pingowany, ale nie możesz uzyskać dostępu do witryny – sprawdź, czy serwer proxy jest używany w ustawieniach przeglądarki.

Dla poprawnego działania interfejsu internetowego systemu, używaj najnowszych wersji popularnych przeglądarek internetowych.

Logowanie

Po wpisaniu w przeglądarkę adresu IP 192.168.1.1 wyświetli się okno logowania do WebHMI. Domyślne ustawienia:

login: admin

hasło: admin

Na ekranie logowania w dolnej części można znaleźć aktualną wersję firmware i link do interfejsu konfiguracji sieci.

Po domyślnym zalogowaniu zostaniesz przeniesiony do strony konfiguracji rejestrów (w menu Ustawienia → Zmienne).

Wróć na początek