Wdrożenie i praca w przemysłowej filtracji basenowej

Autor: Jacek Środoń – Projektowanie i Prefabrykacja Rozdzielnic Elektrycznych

Polsko – Austriacka firma, z którą stale współpracujemy zwróciła się do nas z zapytaniem  o realizację i wdrożenie dużego projektu filtracji basenowej w Danii. Zapytanie zostało przez nas przyjęte pozytywnie. Prócz całej automatyki, szaf, które mieliśmy prefabrykować istniał również problem wyboru systemu SCADA. Klient końcowy wymagał od nas nieskomplikowanej grafiki, natomiast oczekiwał iż będą rejestrowane wartości parametrów trzech basenów, w tym basenu olimpijskiego oraz inne wartości, świadczące o stanie instalacji oraz parametrach wody. Wszystkie wartości, które miały posłużyć jako wskaźnik musiały być często archiwizowane. Prócz tego przewidywaliśmy, iż instalacja będzie na 2-4 tysiące zmiennych wymienianych pomiędzy SCADĄ  a sterownikami PLC. Wybór systemu SCADA nieprzypadkowo padł na WebHMI.

Dlaczego akurat WebHMI?

Wybór padł na WebHMI bo już na początku urządzenie oferowało wiele ciekawych funkcji, które oferują drogie systemy SCADA. W przypadku WebHMI nie potrzebowałem dodatkowej licencji itp. aby mieć dostęp do tych ciekawych funkcji. Dodatkowo za WebHMI przemawiał fakt, że ze nie potrzebowaliśmy dodatkowych szkoleń z obsługi urządzenia. Projekt był realizowany „z marszu” więc od razu wiedzieliśmy, że nie będzie czasu na dodatkowe doszkalanie się.

Realizacja

Jak już wcześniej wspomniano, nad całym systemem sterowania filtracją basenową czuwa WebHMI. Odpowiada ono w pełni za komunikację wszystkich urządzeń w systemie. Urządzenia komunikują się po protokole Modbus TCP oraz Modbus RTU w przypadku urządzeń dozowanie chemii do basenów.

Informacje o systemie:

  • Monitoring i sterowanie pracą 12 filtrów basenowych
  • Sterowanie atrakcjami basenowymi
  • Filtracja 3 basenów
  • Komunikacja z 12 sterownikami PLC + rozszerzenia I/O (Astraada ECC2250)
  • Odczyt parametrów z dozownika chemii basenowej (Prominent)
  • Komunikacja z nadrzędnym systemem BMS w budynku (Triduum)

Praca z WebHMI

Pierwsze wrażenie po włączeniu WebHMI to przejrzystość i prostota w menu, której oczekiwałem jako integrator. Bez zbędnych „wodotrysków” – oto nam chodziło.  Nie zastanawiając się zbyt długo od razu zaczęliśmy pracować na urządzeniu. To nie był pierwszy projekt realizowany przez firmę, w którego w skład wchodziło WebHMI. Wiedzieliśmy czego się spodziewać, a w razie problemów zawsze mogliśmy liczyć na pomoc supportu.

Korzyści

Stosując WebHMI jako system SCADA skorzystał zarówno użytkownik – klient końcowy oraz my, jako firma integratorska. Użytkownik otrzymał w pełni scentralizowany system SCADA sterowany poprzez jedno niezawodne urządzenie, my natomiast mogliśmy sprawdzić możliwości tego urządzenia i możemy powiedzieć, że od 1,5 roku obsługuje ono system na ponad 2000 zmiennych bez najmniejszych problemów z bardzo dobrymi parametrami komunikacji jak na tą ilość połączeń. Kolejną sprawą jest to, iż system ten nie posiada ograniczeń dotyczących liczby zmiennych, więc w przypadku rozbudowy nie ma najmniejszego problemu ani z dodatkowymi licencjami, zmiennymi i wszystkim innym co może ograniczać rozwój systemu.

Podsumowanie

Podsumowując pracę na WebHMI to jesteśmy bardzo zadowoleni jako integratorzy z udanego projektu na tym urządzeniu. Komunikacja, konfiguracja urządzenia oraz urządzeń zewnętrznych przebiegała bezproblemowo. Klient był usatysfakcjonowany całym wdrożeniem, ponieważ na starym obiekcie nie mieli możliwości sterować w tak nowoczesny sposób filtracją basenową. Poza tym niezbyt skromnie mówiąc obecnie jest to najnowocześniejszy system filtracji w całej Europie biorąc po uwagę całą naszą realizację.

Przy następnych projektach, mając dowolność co do systemu SCADA na pewno byśmy wybrali WebHMI. Podejście do projektu by się nie zmieniło i schemat działania również. Dodatkowo skorzystałbym z nowo oferowanych funkcji WebHMI, bo wówczas realizowaliśmy to na wersji oprogramowanie 3.2.

Autor projektu: Projektowanie i Prefabrykacja Rozdzielnic Elektrycznych Jacek Środoń

Gwoźnica Górna 147
38-116 Gwoźnica Górna
tel.: +48 669 030 974
e-mail: kontakt@projektowanieiprefabrykacja.pl

Potrzebujesz oferty?

Zapraszamy do kontaktu. Wystarczy podać dane firmy a my dostarczymy ofertę na WebHMI najszybciej jak to możliwe.