System SCADA na telefony, tablety i nie tylko – zobacz możliwości WebHMI

Wszystko co piękne cieszy nasze oczy. Nieważne czy to są krajobrazy, ubrania, meble … Więc czemu by wizualizacja nie mogła należeć do tego zacnego grona? Otóż może. Tylko czy w tym momencie wymaganie od niej prostoty i łatwości w użytkowaniu będzie lekką przesadą? Może i tak ale tu przychodzi nam z pomocą WebHMI wraz z systemem SCADA.

WebHMI? SCADA? A co to? 

Systemy SCADA są niezbędnym narzędziem do pracy z urządzeniami automatyki. Korzystają z niego nie tylko operatorzy, pracownicy utrzymania ruchu ale także analitycy. Zbieranie danych przez system SCADA pozwala na analizę procesów oraz szybki podgląd na parametry i wydajność produkcji. Takie systemy są na tyle proste w obsłudze, że najpotrzebniejsze dane wyciągnie niemal każdy, nawet osoba nie znająca podstaw programowania sterowników PLC.

W WebHMI możemy zbudować system SCADA. Dodatkowo wbudowany serwer sieci Web pozwoli nam na szybką i prostą obsługę dowolnych systemów z dowolnego miejsca na ziemi. Wizualizacja procesu czy zbudowanie panelu operatorskiego jeszcze nigdy nie było tak łatwe i przyjemne. W jednym malutkim urządzeniu zmieścimy całą SCADĘ. Nie ma limitów rejestrów czy połączeń. Do tego wszystkiego nie ma specjalnych licencji czy drogich systemów do obsługi. Wszystko obsługujemy za pomocą darmowej przeglądarki, np. Chrome.

We współpracy z portalem iAutomatyka.pl powstał film, w którym opisane są najważniejsze funkcje WebHMI z systemem SCADA:

Wywiad w Redakcji iAutomatyka.pl o SCADA WebHMI

Jakie urządzenie wybrać?

Każdy projekt stworzony na WebHMI możemy otworzyć na większości urządzeń z dostępem do internetu. Mamy tu na myśli elektronikę taką jak: telefony, tablety, laptopy, a nawet telewizory smart. Najważniejszy tutaj jest dostęp do sieci WiF i to w dodatku do tej samej sieci co nasze WebHMI. Wpisujemy adres IP do przeglądarki, logujemy się i .. gotowe! Możemy podejrzeć całą wizualizację naszego procesu.

Komputer

Praca na komputerze stacjonarnym lub laptopie jest najwygodniejsza. Możliwość klikania myszką podczas tworzenia i obsługi systemu SCADA oszczędza nam czas i nerwy. Z łatwością możemy podglądać wizualizację systemu, zmieniać parametry czy zmodyfikować projekt.

Telefon

Załóżmy, że jesteśmy w pracy i oddalamy się od naszego stanowiska. Dostajemy wiadomość SMS z alarmem, który wystąpił podczas procesu np. o przekroczeniu jakiejś wartości. Podłączamy się do sieci WiFi (tej samej co WebHMI) i możemy na szybko poprawić parametry naszego procesu. Wygodne? Oczywiście, że tak! Problem naprawiony bez niepotrzebnego chodzenia do stanowiska, które znajduje się w drugim końcu fabryki.

Tablet

Identycznie jak z telefonu możemy odtworzyć naszą wizualizację na tablecie. W użytkowaniu będzie na pewno wygodniejszy niż telefon. Dlaczego? Tablety mają zdecydowanie większy wyświetlacz, dzięki czemu poruszanie się po systemie SCADA będzie wygodne i bardzo sprawne. Większa wizualizacja sprawi, że będziemy widzieć szerszy ekran, a dzięki temu zobaczymy więcej niż na telefonie. Widoczność osiągnięta na tablecie może być nawet taka sama jak na komputerze.

W przypadku tabletu lepsza okazała się przeglądarka Chrome. Na telefonach lepsza okazała się przeglądarka Firefox. Polecamy przetestować klika różnych przeglądarek w celu sprawdzenia szybkości działania.

Telewizor

Najnowocześniejsze telewizory smart mają możliwość połączenia się z Internetem. Wiec czemu nie wykorzystać tego do wyświetlenia wizualizacji projektu SCADA? Wyobraźmy sobie biuro fabryki, gdzie na ścianie wisi ogromny 55′ telewizor, a na nim aktualny podgląd na cały proces. Podnosimy wzrok znad monitora i widzimy wszystkie parametry naszego procesu, ilość wyprodukowanych produktów czy na szybko podejrzeć występujące błędy. Fajnie? Fajnie!

Jako, że nie mieliśmy telewizora smart trochę to obeszliśmy. Postawiliśmy nowy system na Raspberry Pi 3 i w jego przeglądarce wpisaliśmy adres IP WebHMI. Ten sposób pozwolił nam na wyświetlenie wizualizacji na telewizorze.

Z dowolnego miejsca na ziemi … 

Jesteśmy zmuszeni do krajowego bądź zagranicznego wyjazdu. Nie jest to istotne czy jest to wyjazd prywatny czy służbowy. Telefon z biura, coś się zepsuło i tylko ty wiesz jak to naprawić. Do waszego systemu jest podłączone WebHMI z uruchomionym połączeniem VPN. Dzięki temu jesteś w stanie połączyć się zdalnie z systemem SCADA z poziomu komputera i pomóc w rozwiązaniu problemu. Przydatne? Oczywiście, że tak!

Baza wiedzy

Wszystkie niezbędne informacje są już dostępne w bazie wiedzy o WebHMI. O tym jak podłączyć, uruchomić i stworzyć pierwszy projekt przeczytasz tutaj. Również znajdziesz tam odpowiedzi na pojawiające się pytania w czasie pracy.

Potrzebujesz oferty?

Zapraszamy do kontaktu. Wystarczy podać dane firmy a my dostarczymy ofertę na WebHMI najszybciej jak to możliwe.