Jak tanim kosztem dodać system SCADA do układu automatyki?

Do czego wykorzystujemy systemy SCADA?

System SCADA na obiekcie automatyki jest kluczowym narzędziem pośredniczącym pomiędzy urządzeniami automatyki, a operatorami, pracownikami utrzymania ruchu oraz pozostałą kadrą pracowniczą. Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której pracownik działu analityki musiałby uruchamiać odpowiednie oprogramowanie programistyczne, następnie łączyć się online ze sterownikiem i odczytywać wartość rejestru zawierającego informację na temat liczby wyprodukowanych produktów danego dnia. Takie problemy są rozwiązywane właśnie przez systemy SCADA.

Poza zbieraniem danych, które potrzebne są do dalszej analizy procesu produkcyjnego, SCADA wykorzystywana jest także do wyświetlania kluczowych informacji dla operatorów i techników. Informacje o aktualnym stanie maszyny i komunikaty o alarmach mogą pozwolić na szybsze usunięcie problemu i wznowienie produkcji. Wystarczy jeden bit odczytany ze sterownika, aby wyświetlić na ekranie wizualizacji komunikat o błędzie, zasugerować możliwe przyczyny problemu i sposoby jego rozwiązania.  Podsumowując, wszystkie funkcje SCADA można zamknąć w następujących punktach:

 • Odczyt danych ze sterowników i innych urządzeń automatyki,
 • Wyświetlanie informacji na ekranach,
 • Archiwizacja danych.

Fot. YouTube: RealPars

Czym jest WebHMI?

Jednym z rozwiązań, które realizuje powyższe zadania jest WebHMI. WebHMI jest systemem SCADA z wbudowanym serwerem sieci Web, który umożliwia zarządzanie i nadzorowanie nad dowolnym systemem automatyki. Te niepozorne urządzenie skrywa w sobie funkcje potężnych serwerów SCADA, a samo korzystanie i tworzenie projektów w WebHMI jest bardzo proste i intuicyjne. Nie wierzysz? Czytaj dalej aby przekonać się o możliwościach tego urządzenia!

 

Dlaczego WebHMI jest tańsze nawet 10 razy od innych systemów SCADA?

Funkcje jakie realizuje WebHMI i typowa SCADA są podobne jednak można odnaleźć sporo różnic. Zestawmy te różnice w tabeli:

Klasyczna SCADA WebHMI
Wymaga dodatkowego serwera, który komunikuje się z urządzeniami i przetwarza dane. WebHMI jest już serwerem SCADA i nie trzeba wydzielać zasobów z innych systemów informatycznych.
Koszt systemu zależy od liczby wykorzystanych rejestrów, czy liczby połączeń. Przy większych aplikacjach całkowity koszt systemu może być kilkukrotnie większy niż bazowa wersja. WebHMI nie posiada limitu wykorzystanych rejestrów oraz liczby połączeń. Cena urządzenia jest taka sama przy kilkunastu jak i kilku tysiącach zmiennych.
Systemy SCADA są projektowane w różnych środowiskach programistycznych, często dodatkowo licencjonowanych i płatnych. Do budowania systemu SCADA w WebHMI oraz jego obsługi wystarczy jedynie darmowa przeglądarka internetowa na dowolnym urządzeniu. np. Chrome
Aby uzyskać zdalny dostęp do systemów SCADA konieczne jest wykorzystanie dodatkowych urządzeń sieciowych. WebHMI posiada wbudowane funkcje pozwalające na zdalny dostęp do ekranów wizualizacji z dowolnego miejsca na ziemi.
Do zbudowania systemu SCADA potrzebna jest specjalistyczna wiedza oraz drogie szkolenia z danego środowiska programistycznego. Każdy, kto zna podstawy PLC i HMI poradzi sobie z budowaniem wizualizacji SCADA na WebHMI. Baza wiedzy jest dostępna za darmo online.
Systemy SCADA często mają płatne moduły, protokoły komunikacyjne i dodatkowe funkcje. Jedno urządzenie WebHMI = cała SCADA. Popularne protokoły komunikacyjne i wszystkie dostępne opcje są w cenie urządzenia. Brak dodatkowych opłat.
Skomplikowane i drogie. Wymaga dodatkowych instalacji.

Proste i nie drogie! Cały system znajduje się w szafie elektrycznej.

Czy możliwa jest integracja WebHMI z istniejącymi już systemami automatyki?

Oczywiście, że tak. Spełnione muszą być tylko trzy warunki:

 1. 35mm wolnej przestrzeni na szynie DIN w szafie sterowniczej.
 2. Możliwość doprowadzenia zasilania 24V DC.
 3. Co najmniej jeden z dostępnych protokołów komunikacyjnych w sterowniku PLC lub innym urządzeniu automatyki jest obsługiwany przez WebHMI. Dostępne protokoły.

Możliwe jest także implementowanie własnych protokołów komunikacyjnych. Lista dostępnych protokołów rozszerza się z kolejnymi aktualizacjami oprogramowania urządzenia.

Aby w pełni wykorzystać możliwości sieciowe WebHMI potrzebne jest także podłączenie urządzenia do sieci lokalnej oraz podłączenie do Internetu. Nie jest to jednak warunek konieczny, gdyż szereg dostępnych interfejsów oraz szerokie możliwości ich konfiguracji pozwalają na wykorzystanie urządzenia w różnych konfiguracjach sieciowych. Możemy na przykład wykorzystać port USB, aby podłączyć modem GSM, do WebHMI łączyć się lokalnie przez Wi-Fi, a 2 porty ethernetowe wykorzystać jako switch.

 

Jakie funkcje posiada jeszcze WebHMI?

Poza komunikacją z urządzeniami i przedstawianiem danych i informacji na ekranach wizualizacji WebHMI posiada szereg dodatkowych funkcji, dzięki którym możemy nazwać to urządzenie pełnoprawną SCADĄ. Są to między innymi następujące funkcje:

 • Wykresy i trendy – najważniejsze dane możemy przedstawiać w formie łatwo skalowalnych wykresów i trendów. Dane z wykresów można też pobierać jako pliki .csv.
 • Skrypty LUA – funkcje wysokopoziomowego języka strukturalnego LUA mogą być wykorzystane do przetwarzania danych w WebHMI, a nawet do realizacji prostych zadań sterowania.
 • Raporty – wydarzenia wyzwalające zapis do raportów pozwalają na zapis kluczowych danych lub informacji o alarmach i błędach do dalszego przetwarzania w innych oprogramowaniach.
 • Alarmy – wykorzystywane do sygnalizowania ostrzeżeń lub stanów niebezpiecznych. Zmiana jednego bitu spowoduje wyświetlenie zdefiniowanego komunikatu dla operatora.
 • Receptury – pozwalają na jednoczesną zmianę wielu wartości zmiennych. Receptury można zastosować z poziomu pulpitów, skryptów lub kalendarza.
 • Kalendarz – funkcja kalendarza pozwala na planowanie akcji, które mają być wykonane o ściśle określonej dacie i godzinie. Do definiowanych akcji należą zmiany wartości zmiennej, wywołanie skryptu, zastosowanie receptury lub dodanie wiadomości dla operatora.
 • Użytkownicy – WebHMI pozwala na dodawanie wielu użytkowników, a każdy z nich może mieć inne prawa dostępu i uprawnienia do różnych funkcji urządzenia.
 • API – interfejs API pozwala na komunikację z innymi systemami i aplikacjami za pomocą zdefiniowanych zapytań.
 • Chmura level2 – integracja WebHMI z chmurą pozwala na wykorzystanie funkcji webowych, takich jak zdalny dostęp, rozszerzone raporty, archiwizacja danych oraz wysyłanie wiadomości w aplikacji Telegram oraz wiadomości e-mail.

 

Czy mogę przetestować urządzenie przed zakupem?

Testy urządzenia są możliwe na dwa sposoby. Wirtualny obraz WebHMI pozwala na darmowe uruchomienie wirtualnego WebHMI na dowolnym komputerze i przetestowanie wszystkich funkcji dostępnych w urządzeniu. Korzystając z interfejsów komputera można nawet łączyć się z fizycznymi urządzeniami. Wersja demonstracyjna nie ma ograniczenia czasowego i jest ograniczona jedynie maksymalną liczbą pulpitów oraz zmiennych zewnętrznych. Więcej szczegółów na temat możliwości wersji demonstracyjnej i instrukcja instalacji znajduje się tutaj.  Jeśli testy obrazu wirtualnego to nadal za mało to możliwe jest także wypożyczenie fizycznego urządzenia na testy. Formularz i warunki wypożyczenia znajdziesz tutaj.

 

Gdzie mogę kupić to urządzenie?

ZestaPRO jest importerem WebHMI w Polsce. Wyślij szybkie zapytanie ofertowe lub uzupełnij formularz aby uzyskać ofertę na urządzenie. Masz pytania o kwestie techniczne? Napisz na support@zestapro.pl.

Potrzebujesz oferty?

Zapraszamy do kontaktu. Wystarczy podać dane firmy a my dostarczymy ofertę na WebHMI najszybciej jak to możliwe.