Protokół 1-Wire w module IO Synapse 7bit

Moduł wejść i wyjść Synapse 7bit pozwala na podłączenie 8 wejść cyfrowych oraz 8 wyjść cyfrowych i skomunikowanie się ze sterownikami PLC lub innymi urządzeniami poprzez protokół Modbus TCP.  Moduł ten charakteryzują jeszcze dwie funkcje – 2 porty Ethernet z wbudowanym switchem oraz obsługę protokołu 1-Wire. W tym artykule przybliżmy dokładniej ten protokół oraz przetestujemy jego działanie.

Protokół 1-Wire

Z nazwy protokołu można błędnie wywnioskować, że używa tylko jednego przewodu. 1-Wire potrzebuje jednak 3 przewodów do podłączenia czujnika do modułu Synapse:

  • Zasilanie 5 V DC – kolor czerwony,
  • Masa GND – kolor czarny lub zielony,
  • Dane 1-Wire – biały lub żółty.

Dużą zaletą tego protokołu jest możliwość podłączenia wielu czujników w magistrali, a do urządzenia nadal będą dochodzić tylko 3 przewody. W przypadku Synapse 7bit możemy podłączyć 32 czujniki temperatury z oznaczeniem DS18B20 w magistrali o łącznej długości do 200 metrów. Cena czujników DS18B20 może zaskoczyć i to pozytywnie. Mówimy tu o kwotach 5 – 10 zł za sztukę, a nawet taniej jeśli zamówimy te czujniki z zagranicznych portali.

Przy podłączaniu kolejnych czujników nie musimy nic ustawiać ani konfigurować, gdyż Synapse sam wykrywa czujniki i przypisuje odczytane wartości temperatur do kolejnych rejestrów Modbus (od IR0 do IR31).

Szybka konfiguracja i test

Do przetestowania działania 1-Wire w module Synapse 7bit wykorzystany WebHMI, które w bardzo prosty i szybki sposób pozwala na nawiązanie połączenia Modbus TCP pomiędzy tymi urządzeniami.

Po stworzeniu nowego urządzenia i zaimportowaniu pliku .csv z rejestrami Synapse w kategorii Temperatures dostępne są odczytane wartości temperatur.

Do testów 1-Wire wykorzystaliśmy trzy sondy wodoodporne DS18B20. Jeden czujnik umieściliśmy w kubku z gorącą wodą, drugi z wodą zimną. Z pomocą WebHMI zapisywaliśmy co 1 sekundę kolejne odczytane wartości i przedstawiliśmy je na jednym wykresie.

Jak widać na powyższym wykresie w ciągu kilku godzin pomiaru nie pojawiały się żadne anomalie, czy odczyty odstające. Czujniki podłączone poprzez protokół 1-Wire mogą być wykorzystywane w prostych układach regulacji temperatury powietrza w pomieszczeniach lub w układach regulacji temperatury cieczy w zbiornikach, a cena czujników i możliwość podłączenia wielu czujników w jednej magistrali pozwala na budżetowe rozwiązanie wielopunktowego pomiaru temperatury.

Dystrybutorem 7Bit Synapse w Polsce jest firma ZestaPRO. Zapraszamy do kontaktu. Sprawdź też recenzję modułu Synapse 7bit na stronie iautomatyka.pl. O funkcjach SCADY WebHMI znajdziesz więcej informacji tutaj i tutaj.

Potrzebujesz oferty?

Zapraszamy do kontaktu. Wystarczy podać dane firmy a my dostarczymy ofertę na WebHMI najszybciej jak to możliwe.