7Bit Synapse – moduł IO z obsługą Modbus TCP

7bit Synapse to nowy moduł wejść i wyjść z obsługą protokołu Modbus TCP. Urządzenie charakteryzuje się 8 wejściami i 8 wyjściami cyfrowymi. Możliwe jest również wykorzystanie protokołu 1-Wire do podłączenia 32 czujników temperatury DS18B20. Konfiguracja tego modułu nie jest potrzeba, gdyż urządzenie jest w pełni skonfigurowane fabrycznie.

Przeczytaj recenzję 7bit Synapse na iAutomatyka.pl

Dane techniczne: 

Zasilanie: 230VAC 50/60 Hz – posiada wbudowany zasilacz DC
Pobór mocy: 3W
Wejścia cyfrowe: 8 wejść 12-24 VDC
Wyjścia cyfrowe: łącznie 8 wyjść, dwie grupy po 4 wyjścia – wymagane określenie wyjść przy zamówieniu:

  • 8x Relays (przekaźnikowe), 230 VAC / 30 VDC, 2A – max 1 Hz.
  • 8x SSR, AC 85-230V 2A
  • 4x Relays + 4x SSR

Liczniki: 8x wbudowane liczniki na każde wejście, 32 bit, 1 kHz,
Filtr: indywidualnie na każdy kanał, regulowany 0-20ms (domyślnie 20ms)
1-Wire: możliwość podłączenia do 32 cyfrowych czujników temperatury DS18B20, długość połączenia do 200m
Komunikacja: 2x port Ethernet do MODBUS TCP

Konfiguracja: 

Urządzenie jest fabrycznie skonfigurowane i nie musimy zmieniać ustawień sieciowych ani adresów Modbus. Sam moduł Synapse działa jako klient DHCP  w sieci i czeka, aż jakieś inne urządzenie (router lub sterownik z obsługą DHCP) przydzieli mu adres IP. Po zlokalizowaniu urządzenia na liście aktywnych klientów DHCP możemy przypisać mu stałą dzierżawę IP. Nie musimy jednak tego robić ponieważ często routery zapamiętują urządzenia po adresach MAC i przypisują im te same adresy IP.

Znając lokalne IP modułu możemy teraz konfigurować połączenie MODBUS. W tabeli pokazujemy wszystkie dostępne zmienne i ich adresy MODBUS.

Nazwa Adres MODBUS Rozmiar danych
Wejścia cyfrowe (Inputs) DI0 – DI7 Bit
Wyjścia cyfrowe (Outputs) C0 – C7 Bit
Liczniki 1 – 8 HR0 – HR15 Double Word
Czasy filtrów wejściowych 1 – 8 HR16 – HR27 Word
Licznik uruchomień urządzenia HR30 Word
Czas pracy HR31 Double Word
Łączna liczba czujników HR33 Word
Wartości temperatur 1 – 32 IR0 – IR31 Word

Jak widać powyżej, poza adresami zmiennych zawierających wartości wejść i wyjść mamy również dostęp do innych zmiennych. Z nazw można domyślać się do czego te zmienne służą. Są one wykorzystywane w dodatkowych funkcjach urządzenia:

  • Zliczanie impulsów na każdym wejściu cyfrowym. Wartości liczników resetuje się z poziomu komunikacji Modbus poprzez przypisanie wartości 0 do danej zmiennej.
  • Filtry wejściowe pozwalają na ograniczenie efektu jitteringu, czyli drgania sygnału wejściowego. Wartości kolejnych zmiennych (adresy od HR16) określają czas działania filtru w milisekundach. Jeśli pojawienie się sygnału wejściowego będzie krótsze niż ten czas to sygnał nie zostanie zliczony. Dodatkowo, zastosowanie tego filtru pozwala na poprawne zliczanie sygnału wejściowego.
  • Wartości temperatur są umieszczone w rejestrach od IR0 do IR31. Są to wartości odczytane z kolejnych czujników podłączonych do złącz 1-Wire. Zaletą jest brak konieczności jakiejkolwiek konfiguracji czy skalowania wartości, natomiast ograniczeniem jest konieczność zastosowania czujników temperatury z oznaczeniem DS18B20.
  • Dane diagnostyczne, wśród których znajdziemy rejestr zawierający liczbę uruchomień, czas pracy urządzenia oraz liczbę podłączonych i widocznych czujników.

Producent WebHMI opracował nowy moduł wejść i wyjść z obsługą protokołu Modbus TCP. Urządzenie charakteryzuje się 8 wejściami i 8 wyjściami cyfrowymi. Możliwe jest również wykorzystanie protokołu 1-Wire do podłączenia 32 czujników temperatury DS18B20. Konfiguracja tego modułu nie jest potrzeba, gdyż urządzenie jest w pełni skonfigurowane fabrycznie.

Dystrybutorem 7Bit Synapse w Polsce jest firma ZestaPRO, więc zapraszamy do kontaktu.

Potrzebujesz oferty?

Zapraszamy do kontaktu. Wystarczy podać dane firmy a my dostarczymy ofertę na WebHMI najszybciej jak to możliwe.